Kāda būtu pasaule, ja vairs tajā nebūtu drukātas grāmatas (1. daļa)

grāmatu plaukts ar grāmatām

Grāmatām mūsdienu cilvēku dzīvē ir liela nozīme. Tās gan iedvesmo, gan pamāca, gan izklaidē, gan uzrunā katru no mums. Grāmatas skolas dzīvē papildina mūsu vārdu krājumu, kā arī sarežģītos dzīves gadījumos ievieš cerību un ticību mīlestībai, laimei, brīnumiem un pat maģijai.

Burtu zinības cilvēki jau sāk apgūt salīdzinoši agrā vecumā ar dažādu spēļu un rotaļu palīdzību. Arī es atceros, cik jautri un izklaidējoši bija meklēt un atpazīt “savu” burtiņu – to burtu, ar kuru sākas mans vārds. Pēc tam tika apgūti visu ģimenes locekļu vārdu pirmie burti. Un tas bija tik aizraujoši! Manā grāmatu skapī vēl joprojām atrodas manas pirmās grāmatiņas – ar cietiem vākiem un krāsainām bildēm. Es atceros to brīnišķīgo sajūtu, kad vecāki katros Ziemassvētkos kā dāvanu mums ar brāli pasniedz grāmatu. Es vienmēr izbaudu jauno grāmatu smaržu, trauslo lapu sajūtu rokās un burvīgo mierpilnības sajūtu, lasot grāmatas. Un tad es brīžiem aizdomājos par to, kāda diez būtu dzīve, ja tā vietā, lai dāvinātu grāmatas, mūsu vecāki mūs iepazīstinātu ar telefonu, planšeti vai datoru, un parādītu mobilo aplikāciju, kurā var lasīt?

Protams, mums tas liktos pieņemami jo mēs nemaz nezinātu, ka tādas drukātas grāmatas eksistē. Mēs nepazītu to smaržu, lappušu vieglumu, pašas grāmatas un cite grāmatvāku smagumu, nepazītu to iemidzinošo, tomēr satraucošo sajūtu vakarā pirms gulētiešanas – mēs visi zinām, ka telefoni un citas viedierīces izstaro kaitīgus starojumus cilvēka acīm, nervu sistēmai. Tomēr arī visām šīm nepatīkamajām lietām ir savas priekšrocības.